EN
دوشنبه 10 آذر 1399

از اقتصاد، صادرات و واردات در یونان باستان چه می دانید؟

اقتصاد، صادرات و واردات یونان باستان

تجارت و کشاورزی یونان باستان

اقتصاد یونان باستان تا حد زیادی با وابستگی منطقه به کالاهای وارداتی تعریف می شد. با توجه به کیفیت پایین خاک یونان ، واردات محصولات کشاورزی از اهمیت ویژه ای برخوردار بود. تأثیر تولید محدود محصولات زراعی تا حدودی با موقعیت جغرافیایی یونان جبران شد. زیرا موقعیت یونان در دریای مدیترانه به کشورهای همسایه اجازه تجارت از طریق دریا  بنادرآن را می داد. با شروع قرن ششم میلادی ، تجارت صنایع دستی، به طور عمده از طریق دریا، به جنبه های مهم اقتصادی یونان تبدیل شد.

خاک یونان به "سختی" یا "سفتی" مشهور بود. در نتیجه کاشت درخت زیتون و انگور و همچنین باغات با کشت گیاهان دارویی رواج یافت.گوسفند و بز رایج ترین انواع دام بودند. زنبورها را برای تولید عسل پرورش می دادند که تنها منبع قندی برای یونانیان باستان شناخته شده بود.

80٪ از جمعیت یونان در صنعت کشاورزی شاغل بودند.کشاورزی ریتم فصول را دنبال می کرد: برداشت زیتون و هرس تاک‌های انگور در ابتدای پاییز و پایان زمستان. برداشت غلات در تابستان و کاشت بذر و برداشت انگور در پاییز. انجام می شد.

در دوره باستان، بیشتر اراضی توسط اشرافیت در اختیار گرفته می شد. در طول قرن هفتم، گسترش جمعیتی و جانشینی تنش هایی بین اشرافیون و دهقانان ایجاد کرد. در آتن، این تنش‌ها با اصلاحاتی کاهش یافت که موجب حمایت از دهقانان شد.

 

صنایع دستی و عتیقه جات

بخش اعظم صنایع دستی یونان باستان مربوط به جنوب غربی یونان بود. با این حال با افزایش تجاری شدن اقتصاد یونان، به تدریج شرایط تغییر یافت. بنابراین، بافندگی که فقط توسط زنان، قبل از قرن ششم انجام می شد وارد صنایع دستی و تجارت یونان شد. پس از رشد تجارت، کار با فلز، چرم، چوب و خاک رس  نیز که یک فعالیت تخصصی بود مورد توجه بیشتر یونانیان قرار گرفت و وارد تجارت کشور شد.

 

کوزه گری و سفالگری

بخشی از این تولیدات به مصارف خانگی یا برای مقاصد تجاری به کار گرفته می شد و بقیه در خدمت کارهای مذهبی یا هنری استفاده می شد. سفالگری در یونان باستان بیشتر اوقات کار بردگان بود. بسیاری ازسفالگران آتن در کرامیکون در تسالونیکی جمع می شدند. آنها اغلب درکارگاه های کوچک، متشکل از یک استاد، چند صنعتگر و کارگر فعالیت می کردند.

 

فلزکاری

سنگ معدن فلز در یونان فراوان است. در این میان، معروف ترین معدن نقره، لوریوم است. لوریوم یا Laurium یک شهرک در یونان است که در Lavreotiki Municipality واقع شده‌است. این معدن در قرن 5 ، هنگامی که آتنیان یاد گرفتند به جستجو، تصفیه و پالایش سنگ معدن بپردازند، به توسعه آتن کمک شایانی کرد.

سایر معادن یونان شامل معدن طلای جزیره‌ی سیفنوس و تاسوس، معدن نقره‌ی جزیره‌ی سیفنوس و قبرس، معدن آهن جزیره‌ی رودس و یوبیا، معدن مس در جزیره‌ی یوبیا و قبرس.

 

تجارت دریایی

عمده صادرات یونان روغن زیتون، شراب، سفال و فلزات بود. واردات شامل غلات و گوشت از سیسیل ایتالیا، عربستان، مصر و پادشاهی بسفران بود.

شرکت کنندگان اصلی در تجارت با یونان، گروهی از بازرگانان معروف به emporoi (ἕμποροι) بودند. دولت وظایفی را برای تعیین می کرد. در بندر پیرائوس (بندر اصلی آتن)، مالیات ابتدا 1 درصد ، سپس 2 درصد تعیین شده بود. تا اواخر قرن 5 ، این مالیات به 33 درصد افزایش یافته بود.

رشد تجارت در یونان منجر به توسعه اقتصاد شد. بیشتر بازرگانان، فاقد دارایی زیاد، برای تأمین مالی تمام یا بخشی ازهزینه‌ی سفرهای خود، از دولت وام می گرفتند. حدود 2000 دراخما که برای مدت کوتاهی وام داده می شد بر اساس طول سفر، از چند هفته تا یک ماه.

تجارت در یونان باستان به صورت آزاد بود و دولت فقط قادر به تهیه غلات و تجارت گندم ، آرد و نان بود.

تعداد کشتی های دریایی یافت شده در دریای مدیترانه شواهدی ارزشمند از توسعه تجارت در جهان باستان ارائه می دهد. دو کشتی کشف شدند که مربوط به قرن هشتم قبل از میلاد است. همچنین باستان شناسان چهل و شش فروند کشتی را کشف کرده اند که متعلق به قرن چهارم قبل از میلاد است، که به نظر می رسد حجم بسیار زیادی درتجارت بین این قرن ها رخ داده است. با توجه به اینکه میانگین ساخت کشتی نیز در مدت مشابه افزایش یافته است، احتمالاً حجم کل تجارت با ضریب 30 افزایش یافته است.

در حالی که دهقانان و صنعتگران غالباً کالاهای خود را می فروختند، بازرگانان خرده فروشی نیز وجود داشتند که با نام kápêloi شناخته می شدند. آنها به فروشگاه های صنفی، ماهی، روغن زیتون و سبزیجات می فروختند. زنان عطر یا روبان می فروختند. به موازات آنها بازرگانان حرفه ای کسانی بودند که مازاد محصولات خانگی خود مانند سبزیجات ، روغن زیتون یا نان را می فروختند.

 

مالیات

مالیات مستقیم در یونان باستان رواج نداشت. مالیات فقط برای ثروتمندان بود ، و فقط در مواقع لزوم، معمولاً در زمان جنگ مالیات گرفته می شد. از سوی دیگر ، مالیات های غیرمستقیم بسیار مهم بودند. مالیات بر املاک، برده ها، گله ها ، تاکستان های انگور و غیره اعمال می شد.

 

واحد پول

معامله با سکه احتمالاً از حدود 600 سال قبل از میلاد مسیح شروع شد و در شهرهای آسیای صغیر به گردش درآمد. سکه های اولیه الکتروم(آلیاژی از طلا و نقره) در معبد دیانا در افسوس ترکیه یافت شده اند. روش تولید سكه ها در حدود 550 سال قبل از ميلاد به سرزمين يونان رسيد و با شروع گسترش شهرهاي تجاری ساحلي مانندجزیره‌ی آژينا و آتن آغاز شد. اولین سکه ها از الکتروم (آلیاژ طلا و نقره) ساخته شده و به دنبال آن نقره خالص، رایج ترین فلز با ارزش در منطقه بود. معادنPangaeon به شهرهای Thrace و مقدونیه اجازه می داد تا تعداد زیادی سکه تولید کنند. معادن نقره لوریوم مواد اولیه لازم برای "Athenian owls" ، معروف ترین سکه های جهان یونان باستان را فراهم می کرد. سکه های برنز کم ارزش تر در اواخر قرن 5 ظاهر شدند.

 

Athenian owls

 

سکه ها نقش های مختلفی را در جهان یونان ایفا کردند. مهمترین نقش سکه ها در مبادلات تجاری بود. آنها همچنین منبع درآمد بودند زیرا خارجی ها مجبور بودند پول خود را به ارز محلی با نرخ ارز مطلوب برای دولت تغییر دهند.

Athenian coin, Athenian Agora Museum

 

بازار و معاملات تجاری

مراکز خرید در یونان باستان آگوراس نامیده می شدند. معنی لغوی کلمه "مکان جمع آوری" یا "اجتماع" است. آگوره مرکز اجتماع‌های ورزشی، هنری، مذهبی و سیاسی شهر بود. آگورای باستانی آتن بهترین نمونه شناخته شده بود. در اوایل تاریخ یونان (قرن 18 تا 8 قبل از میلاد) ، شهروندان برای انجام وظیفه نظامی در آگورا جمع می شدند و یا اظهارات شاه یا شورای حاکم را می شنیدند. هر شهر دارای مرکزی بود که تجار می توانستند محصولات خود را بفروشند. پارچه هایی از مصر، عاج از آفریقا، ادویه جات از سوریه و موارد دیگر وجود داشت. قیمت ها به ندرت ثابت می شد ، بنابراین چانه زنی روشی عادی بود.

 

Source

https://en.wikipedia.org/wiki/Economy_of_ancient_Gree